Sziasztok!
Múlt héten új barátra tettem szert: beszereztem egy fagylaltgépet. :) Kicsi, egyszerű, de két kipróbálás után azt kell mondjam, nekünk pont megfelelő. :)
A legelső adag egy málnás lett (mivel ez a kedvencem, Páromnak pedig mindegy. :) ). Nálam általában a legelső próbálkozás mindig tanulópénz, ez most sem történt másképp. Az állaga nem lett a legjobb, de ízre finom és ez a lényeg. :)
Hozzávalók:
- 2 dl tejszín: 26,6 g CH
- 2 dl mandulatej: 6 g CH
- 30 dkg málna: 15 g CH
Összesen: 47,6 g CH. Ebből nálunk 6 adag lett, egy adagban 7,93 g CH-val. :)
A tejszínt kemény habbá kell verni, utána hozzáönteni a tejet és a málnát. Ezután 4 órára hűtőben kell pihentetni, majd mehet a fagylaltgépbe keverésre addig, míg számotokra megfelelő állagú nem lesz (nálunk ez fogalmam sincs mennyi idő volt, mert csak a keverést néztem, nagyon tetszett. :) ).
Endometriózis diétában a tejtermékeknek hivatalosan nincs szerepe, így itt is törekedtem arra, hogy ennek is megfeleljek. Mivel a tejtermékek nagyon közel állnak a szívemhez, így a növényi alapúaknál maradtam továbbra is. A következő receptben használt tojásra még nem találtam helyettesítőt, ha meglesz pótolom! :)
Hasznos tanács: a fagylaltgépbe nálunk a fenti adag két adagban fért bele, így számoljatok Ti is! :)
Az eredeti recept ír még 100 g porcukrot is, de ezt alapból kihagytam volna (maximum eritrittel készítem), de nem került bele. A mandulatej és a Hulala is tartalmaz cukrot (meg persze a málna is), ezért úgy döntöttem a plusz cukrot kihagyom. Jobban örültem volna, ha a Hulalaból a cukormentes változatát tudom megvenni, most sajnos nem volt a boltban. :(
Tipp, amit ne kövessetek el: nagyon vágytam már a fagyira, ezért úgy gondoltam fagyasztott málna is jó lesz. Ez így is történt volna, ha nem vagyok türelmetlen, de az voltam. :) Nem teljesen olvadt ki a málna, ezért a fagyóban jelenleg betonkemény a fagyi, de így is megesszük, ez tuti! :)
A második adagnál már kicsit okosabb voltam, olvastam néhány hasznos dolgot interneten, egy nagyon bevált. Egy hasznos oldalon az alábbi leírást találtam:
"A nagy házi fagyi probléma ott kezdődik, hogy a vizet (vagyis a gyümölcsöt) a zsiradékkal valahogy emulgeálni kell, kell bele cukor, és hogy ne egy kemény tömböt kapjunk, kell bele bizony levegő is, méghozzá kb. 50%. Ez az, amit a fagyigép tud, és a házi megoldások soha. Ezt a három dolgot össze kell valahogy hozni, mert maguktól szétválnának, mint a rossz majonézben. Itt is a tojássárgája a megoldás, jobban mondva a benne található lecitin, ami a legjobb emulgeátorok egyike, és hatására a víz és a zsír apró cseppecskékké áll össze. "
Ezt természetesen ki is próbáltam, a kivis fagyi már így készült.
Hozzávalók:
- 1 dl tejszín: 13,3 g CH
- 1 dl mandulatej: 3 g CH
- 15 dkg kivi: 16,5 g CH
- 1 tojássárgája: nem számolós.
Összesen: 32,8 g CH-val. Ebből négy adag lett nekünk, egy adagban: 8,2 g CH.
Valószínűleg feltűnt, hogy az adagokat itt megfeleztem a málnáshoz képest. Csak azért, mert nem szerettem volna kétszerre kevertetni. :)
Ami nagyszerű, hogy az állaga sokkal jobb lett, mint a málnás fagyinak. :) Krémesebb és fagyasztóban olyan, mint egy bolti fagyi. :) Körülbelül 20 perc keverés után érte el a megfelelő állagot, imádom! :)
Csak készítés közben elkapott pillanatom van róla, ha lesz poharas is, megosztom Veletek! :)
Ha szeretnétek házi fagylaltot készíteni mindenképp próbáljátok ki. Nálunk valószínűleg a nyáron állandó helye lesz a konyhában, legközelebb narancsos fagylaltot készítek, már nagyon várom, hozom majd! :)
Ez az alaprecept nagyon bevált, úgy gondolom gyakran fogom ezt használni, természetesen más gyümölccsel. Azt még nem tudom vizes fagyit mennyire érdemes ebben a gépben készíteni, de mindenképp kipróbálom majd és hozom a tapasztalatokat! :)
Szép napot Nektek, pihenjetek! :)
Puszi